O awarii urządzeń do głosowania, pracy parlamentu po Katastrofie Smoleńskiej, oraz „wojnach” na sejmowej mównicy. Z Ewą Kierzkowską, wicemarszałek sejmu z ramienia PSL, rozmawia Jacek Serdeczny.
- Jak podsumowałaby Pani kończącą się kadencję, która trwała cztery lata?
- To była przede wszystkim kadencja bardzo pracowita i moim zdaniem efektywna. Gdy trzeba było zebrać się w czasie urlopu, kiedy sala plenarna była remontowana, zjechaliśmy się w trybie natychmiastowym. Przegłosowaliśmy wtedy ustawę, która umożliwiała udzielenie pomocy osobom poszkodowanym w czasie drugiej fali powodziowej. Będę pamiętała również tę kadencję z powodu Katastrofy Smoleńskiej. Przewartościowaliśmy nie tylko funkcjonowanie parlamentu, ale również innych instytucji w kraju. To był czas szczególny, smutny i bolesny. Mam nadzieję, że wtedy również zdaliśmy egzamin. Ja osobiście nie zauważyłam nawet jak zmieniały się pory roku, tak aktywny był to czas. Będę pamiętała również sytuacje dość zabawne. Na przykład, gdy zepsuły się urządzenia liczące głosy. Wtedy trzeba było robić to ręcznie. Nie było to łatwym zadaniem, ale daliśmy radę.
- Stoi Pani na straży porządku podczas obrad parlamentarnych. Czasem atmosfera jest napięta, a posłowie „skaczą sobie do gardeł”.
- Rzeczywiście wśród 460 osób występują różne temperamenty. W sumie cieszę się z tego, ale bywają sytuacje w których trzeba interweniować. Na tym polega demokracja, że mamy różne poglądy, wierzenia i opinie oraz, że możemy wyrażać. W życiu jest potrzebna różnorodności i w polityce również. Ja jednak uważam, że trzeba być zawsze uczciwym i wierzę, że można kulturalnie debatować. Nawet jeżeli poruszane są sprawy, na które ludzie mają skrajnie różne poglądy, to możliwa jest merytoryczna rozmowa. Tak aby nie urazić drugiej osoby. Raz urażona godność to blizna na całe życie. Niektórzy niestety zachowują się tak, jakby prowadzili fabrykę wrogów. Kłótnia i awantura prowadzą do destrukcji, a to na pewno nie jest nam potrzebne.
źródło: 30minut
Prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz oraz Wicemarszałek Michał Rado zapraszają na spotkanie poświęcone wsparciu przedsiębiorców z funduszy unijnych. W jego trakcie przedstawione zostaną mechanizmy wsparcia dla prowadzących działalność gospodarczą, możliwości pozyskania dotacji dla firm na rozwój czy szkolenia pracowników, zaprezentowane zostaną różne obszary wsparcia dla przedsiębiorców w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021-2027.
czytaj więcejZUS ogłosił Konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2026 r. Nabór wniosków w kolejnej edycji Konkursu odbędzie się od 10 lutego do 10 marca 2025 r.
czytaj więcejJuż 17.12.2024r. we Wrocławiu odbędzie się konferencja rozpoczynająca cykl konferencji, seminariów i szkoleń, które mają na celu przygotowanie do skutecznego aplikowania o środki z funduszy europejskich (Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska) oraz prawidłowego rozliczenia projektów.
czytaj więcejOd 1 listopada br. ruszyły wakacje składkowe, czyli nowy rodzaj ulgi dla przedsiębiorców, którzy mogą składać wnioski o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za wybrany miesiąc.
czytaj więcejPrezydent dr Roman Szełemej serdecznie zaprasza wałbrzyskich Przedsiębiorców na spotkanie. Pragnie poznać opinie, pomysły i oczekiwania dotyczące rozwoju gospodarki i wsparcia przedsiębiorczości w Wałbrzychu. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Rady Rozwoju Gospodarczego Miasta Wałbrzycha.
Termin: 5 grudnia (czwartek) godz. 10.00-13.00
Miejsce: Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia, sala multimedialna