Henryka Krzywonos, legendarna uczestniczka strajków w latach 80-tych XX wieku, przyjechała wesprzeć w przedwyborczych zmaganiach Katarzynę Mrzygłocką, kandydatkę do sejmu Platformy Obywatelskiej. – Zawsze staję po stronie ciężko pracujących – mówi Henryka Krzywonos. Pracowitość wymienia, jako jedną z najważniejszych cech posłanki Mrzygłockiej. Henryka Krzywonos wspomina swój poprzedni pobyt w Wałbrzychu i wizytę w zamku Książ. – Zamek piękny, ale raziło mnie, że ludzie palą wewnątrz papierosy i śmiecą niedopałkami. To był brak poszanowania dla tego pięknego zabytku – mówi. Tym razem do Książa nie udało się dotrzeć – program pobytu był napięty. Henryka Krzywonos i kandydatka Mrzygłocka spotkały się ze studentami w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, a potem wzięły udział w kobiecej debacie „Porozmawiajmy o życiu”. Dawna motornicza i adopcyjna matka dwanaściorga dzieci jest bardzo zaangażowana w propagowanie obywatelskich postaw wśród Polaków. – Frekwencja w czasie wyborów jest bardzo ważna. Ludzie muszą iść do wyborów, interesować się wcześniej swoimi kandydatami, mieć dobre rozeznanie, przy czyim nazwisku postawić krzyżyk – podkreśla. Jednocześnie wylicza osiągnięcia Platformy Obywatelskiej i rządu premiera Donalda Tuska oraz jego samego.
– Takie wielkie mocarstwo jak Stany Zjednoczone uległo kryzysowi, a Polska niespecjalnie to odczuła. To zasługa rządzących. Nadchodzący rok może się okazać bardzo ciężki, więc nie wyobrażam sobie, aby ktoś inny rozpoczął rządy w naszym kraju – mówi Krzywonos. Katarzynę Mrzygłocką wspiera nie tylko dlatego, że dowiodła, że jest niezwykle pracowita, ale także dlatego, że jest kobietą. – Chciałabym, aby więcej kobiet było w parlamencie. Jesteśmy mądre, jesteśmy pracowite, potrafimy rządzić, czasem umiemy „z niczego zrobić coś”. Dlatego kobiety, które zdecydowały się na pracę w parlamencie, będę popierać i promować. Mogę obiecać, że zawsze mogą na mnie liczyć – zapewnia Henryka Krzywonos.
źródło: 30minut
Blisko tysiąc młodych Dolnoślązaków zyska szansę na nowy start dzięki środkom z Unii Europejskiej. Wojewódzki Urząd Pracy we Wrocławiu rozstrzygnął konkurs, w ramach którego ponad 8,5 mln zł dofinansowania trafi na wsparcie wychowanków placówek resocjalizacyjnych i socjoterapeutycznych. W czwartek, 9 kwietnia symbolicznie podpisano umowy na dwa projekty – „Projektujemy Przyszłość” oraz „Twoja Szansa”. To konkretne narzędzia, które pomogą młodzieży w reintegracji społecznej i zawodowej.
czytaj więcejDo 500 tys. zł na świetlice i kluby seniora. Jest nowy program grantowy. Samorządy, organizacje pozarządowe oraz spółdzielnie socjalne mogą ubiegać się o dofinansowanie w nowym ogólnopolskim programie „ORLEN Więcej ciepła”. Łączna pula środków to aż 6 mln zł.
czytaj więcejKolejna inwestycja drogowa w Ziemia Wałbrzyska staje się faktem! W dniu 21.04.2026 r. w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim Starosta Wałbrzyski Leonard Górski wraz z Wicestarostą Powiatu Wałbrzyskiego Mirosławem Lechem podpisali z Wojewodą Dolnośląską Anną Żabską umowę na dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na realizację zadania: „Przebudowa odcinka drogi powiatowej nr 3464D Gostków – Nowe Bogaczowice”.
czytaj więcejW związku z organizowanymi przez Urząd Miejski w Wałbrzychu uroczystymi obchodami 235. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w godzinach od 12.20 do 14.45 w centrum miasta wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym. W godzinach tych kolumna uczestników uroczystości poruszać się będzie następującymi ulicami: Gdańska, Rynek, Moniuszki do Kolegiaty p.w. NMP Bolesnej i Św. Aniołów Stróżów, następnie Moniuszki, Rynek, 1-go Maja pod Pomnik Niepodległości na Placu Kościelnym.
czytaj więcej14.IV.2026 r. z wizytą roboczą do Bielawy przybyli pełnomocnicy Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. Rozwoju Ruchu Rowerowego - Piotr Nowicki oraz Michał Bobowiec. W trakcie spotkania omawialiśmy możliwości rozwoju infrastruktury rowerowej na terenie Gminy. Dominującym tematem było oznakowanie przebiegającej przez Bielawę trasy Eurovelo 9.
czytaj więcej