Ta tragedia wstrząsnęła cała Polską. W katastrofie budowlanej, która miała miejsce w sobotę w Świebodzicach zginęło 6 osób. Wśród nich dwoje dzieci. Cztery zostały ranne i przebywają w szpitalach w Świebodzicach, Świdnicy i Wrocławiu. Stan jednej osoby jest ciężki, ma obrażenia wielonarządowe, w tym głowy.
Tragedia wydarzyła się w sobotę przed godz. 9:00. Okoliczni mieszkańcy usłyszeli potężny wybuch. Siła była tak wielka, że zniszczyła niemal cały, dwukondygnacyjny budynek. Zamieszkiwało w nim 6 rodzin, jedna w chwili wybuchu znajdowała się poza domem. Akcja ratunkowa trwała dobę, zakończyła się w niedzielę, 9 kwietnia, o godz. 7:00 rano. Strażacy przeszukali całe gruzowisko i stwierdzili, że nie ma już pod nim żadnych osób. W sobotę po godz. 21. miejsce katastrofy odwiedziła Premier RP Beata Szydło oraz Minister Spraw Wewnętrznych Mariusz Błaszczak. Szefowa rządu dziękowała służbom za ofiarną akcję ratunkową oraz władzom miasta za sprawną koordynację sytuacji i natychmiastową pomoc dla osób poszkodowanych i ewakuowanych z okolicznych budynków. - Składam najgłębsze wyrazy współczucia bliskim ofiar, deklarują wszelką pomoc dla gminy w związku z tą tragiczną sytuacją. Podjęłam decyzje o przyznaniu specjalnych rent dla dzieci, które zostały osierocone - mówiła w Świebodzicach szefowa rządu. Minister Błaszczak także podziękował ratownikom za ofiarną służbę i bezinteresowne niesienie pomocy przez wiele godzin.
Przypomnijmy, że w akcji ratowniczej brało udział ponad 250 ratowników z całego województwa, a także jednostki specjalistyczne z psami poszukiwawczymi z Łodzi i Jastrzębia Zdroju. Akcję koordynował obecny na miejscu wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. Miejsca zdarzenia nie opuszczał niemal przez całą dobę burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Wszystkie rodziny, które straciły bliskich i dach nad głową, są objęte pomocą psychologiczną, a także materialną, w poniedziałek rozpocznie się wypłacanie pierwszego wsparcia finansowego w kwocie 6.000 zł na rodzinę. Dla wszystkich rodzin przygotujemy mieszkania zastępcze, w Ośrodku Pomocy Społecznej już w dniu katastrofy rozpoczęła się zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy. Każdy, kto chciałby wspomóc dotkniętych tragedią mieszkańców naszego miasta, proszony jest o kontakt z OPS-em - mówił burmistrz Bogdan Kożuchowicz. Wszyscy poszkodowani zostali objęci pomocą psychologiczną. Na terenie Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach uruchomiono punkt pomocy osobom potrzebującym. W niedzielę, 9 kwietnia, została przywrócona dostawa wody i prądu na ul. Krasickiego, a decyzją sztabu kryzysowego i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego wydano zgodę na powrót do swoich mieszkań lokatorów z ewakuowanych budynków. Powołano także specjalną komisję ds. zbadania przyczyn katastrofy budowlanej. Od niedzieli do wtorku w mieście trwała trzydniowa żałoba. W tym czasie odwołano wszelkie wydarzenia kulturalne, a flagi z czarnym kirem opuszczone zostały do połowy masztu. Kondolencje rodzinom ofiar złożył także Prezydent RP Andrzej Duda.
Od 1 do 19 listopada przedszkola publiczne w całym kraju włączają się w akcję, organizując spotkania dla dzieci i rodziców poświęcone prawom dziecka, godności, szacunkowi i bezpieczeństwu. Tak będzie również w Dzierżoniowie.
czytaj więcejFundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejW środę, 30 października, odbyło się posiedzenie Senatu Akademii Nauk Stosowanych im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, w którym oprócz władz uczelni uczestniczyli również przedstawiciele jednostek samorządu oraz firm z regionu wałbrzyskiego.
czytaj więcejŚwidnica uzyskała dotację w ramach konkursu grantowego na realizację projektu „Cyberbezpieczny Urząd Miejski w Świdnicy”.
czytaj więcejWojewoda dolnośląski informuje, że od dnia 21 października 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o powyższą pomoc.