sowie

Polityka, politycy, partie polityczne w Walbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2009-04-27 14:46

Ostatni komentarz: Ponoć w Parlamencie Europejskim łatwo mozna zarobić. Czy się stoi czy się leży 120 000e się należy.
dodany: 2009.05.16 23:15:46
przez: XYZ
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-13 09:40

Ostatni komentarz: Szanowni mieszkańcy Wałbrzycha głosujcie na Andrzeja Zibrowa. Gdyż jest to odpowiednia kandydatura na to stanowisko. Już jako prezes Wałbrzyskiej koksowni pokazał że jego działania są zdecydowane i zawsze osiąga wyznaczone cele.
dodany: 2009.03.19 20:20:10
przez: Marcin
czytaj więcej
Data newsa: 2008-12-12 11:26

Ostatni komentarz: Panie Prezydencie dajcie spokój ustap ze stanowiska bo i tak nic nie robisz,Doprowadziłeś Wałbrzych do ruiny nie wstyd Ci.
dodany: 2009.01.27 11:07:46
przez: jadzia
czytaj więcej
We wtorek One Billion Rising
2023-02-13 12:12

Już po raz 11 na świecie 14 lutego, w Dzień Zakochanych, również w Polsce zatańczymy przeciwko przemocy - taniec One Bilion Rising. Data jest nieprzypadkowa - miłość jest bowiem przeciwieństwem przemocy. Początkowo sprzeciw w taki sposób wyrażały kobiety. Dziś do tańca przyłącza się coraz więcej mężczyzn i dzieci. Wszyscy powiedzmy głośne "STOP PRZEMOCY"!


Dzierżoniowska Rada Kobiet zaprasza 14 lutego o godz. 15.00 do Rynku w Dzierżoniowie. Razem zatańczymy taniec One Billion Rising, by powiedzieć "Stop Przemocy". Dlaczego taniec? Ponieważ tańcząc rządzimy swoim ciałem, wyzwalamy wspólną energię.

 

Z policyjnych statystyk za 2022 rok wynika, że w ubiegłym roku wypełniono 64 tysiące formularzy "Niebieska Karta", a liczba osób, co do których istnieje podejrzenie, że są dotkniętych przemocą wynosi 71 tysięcy, w tym: 51.935 kobiet, 8.714 mężczyzn i 10.982 dzieci.

 

Przemoc nie ma wieku, narodowości, statusu materialnego. Może się zdarzyć w każdym środowisku - rodzinie, pracy. Ostatnie wydarzenia: pandemia, wojna w Ukrainie, tylko ją nasilają, a milczenie osób doznających przemocy i świadków tej przemocy powoduje społeczne przyzwolenie i bezkarność sprawców. Nie pozwólmy na to. Nie bądźmy obojętni. Pomocy może potrzebować ktoś obok ciebie, ktoś, kogo znasz.

 

Przemoc fizyczna – naruszanie nietykalności fizycznej

 

Przemoc fizyczna polega na zachowaniu powodującym uszkodzenie ciała lub stwarzającym takie ryzyko, np.: szarpanie, popychanie, szturchanie, klepanie, ciągnięcie za uszy, włosy, szczypanie, kopanie, bicie ręką, pięścią lub różnymi przedmiotami, uderzenie w twarz, przypalanie papierosem, duszenie, krępowanie ruchów, topienie, pozostawienie w niebezpiecznym miejscu, nie udzielenie niezbędnej pomocy.
W wyniku takiego postępowania u ofiary przemocy mogą wystąpić uszkodzenia ciała – urazy, rany, złamania, zadrapania, siniaki, poparzenia, a w dalszej perspektywie choroby będące rezultatem stresu: zespół stresu pourazowego, nieustanne poczucie zagrożenia, strachu, lęku, bezsenność, napady paniki, zaburzenia psychosomatyczne.

 

Przemoc psychiczna – nieszanowanie godności osobistej

 

Przemoc psychiczna opiera się na przymusie i groźbach, może przyjąć postać wyzywania, poniżania, używania wulgarnych słów, zawstydzania, ciągłego krytykowania, straszenia, szantażu, wypowiadania różnego rodzaju grożenia, krzyku, oskarżeń, nieliczenia się z uczuciami, obwiniania, lekceważenia, wyśmiewania opinii, poglądów, przekonań, religii, pochodzenia, narzucanie swojego zdania, wmawianie choroby psychicznej, ograniczanie kontaktów z innymi ludźmi, ograniczanie snu, wydzielanie jedzenia. Przemoc psychiczna powoduje brak poczucia własnej wartości i godności, uniemożliwienie podjęcia jakichkolwiek działań niezgodnych z zasadą posłuszeństwa, osłabienie psychicznych i fizycznych zdolności stawiania oporu oraz wyrobienie przekonania o daremności jego stawiania, odizolowanie od zewnętrznych źródeł wsparcia, całkowite uzależnienie ofiary od prześladowcy, stały strach i utrata nadziei, choroby psychosomatyczne, ciągły stres, zaburzenia snu, itp.

 

Przemoc seksualna – podeptanie intymności

 

Przemoc seksualna to zmuszanie do aktywności seksualnej wbrew czyjejś woli, bez pytania o zgodę lub gdy na skutek warunków ofiara obawia się odmówić sprawcy. Przymus objawia się użyciem siły lub szantażem emocjonalnym. Moze przybrać postać gwałtu, wymuszania seksu, zmuszania nieakceptowanych przez drugą stronę praktyk seksualnych, obmacywania, zmuszania do seksu z osobami innymi osobami.

 

Przemoc ekonomiczna – brak szacunku do własności

 

Przemoc ekonomiczna może polegać na pozbawianiu środków do życia, niszczeniu przedmiotów, kradzieży, używaniu rzeczy ofiary bez jej zgody, zabieraniu pieniędzy, przeglądaniu dokumentów i korespondencji, zaciągania długów i kredytów bez zgody drugiej strony, sprzedawanie rzeczy, oczekiwanie spłacania długów sprawcy, uniemożliwianie podjęcia pracy.

 

Akcja One Billion Rising

 

Akcję zapoczątkowała Eve Ensler, autorka słynnych „Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Po fali gwałtów w USA w 2011 roku napisała: Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami. To trwało zbyt długo; byłyśmy zbyt wyrozumiałe. To nasza kolej, by GWAŁTOWNIE domagać się uwagi, w każdej szkole, w parku, w radiu, w telewizji, domu, biurze, fabryce, obozie dla uchodźców, bazie wojskowej, szatni, nocnym klubie, alejce, sali sądowej, ONZ. Ludzie muszą – raz na zawsze – zdać sobie sprawę z tego, jak to jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie… Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. MILIARD KOBIET! zapowiedziała akcję „Powstanie Ofiar Gwałtu – ONE BILLION RISING” na Walentynki 2013 roku.

 

14 lutego 2013 roku po raz pierwszy kobiety na całym świecie wspólnie protestowały przeciwko przemocy seksualnej i fizycznej. W ciągu czterech lat akcja rozwijała się, przyłączały się do niej kobiety z kolejnych krajów, miast i wsi, poruszając takie tematy jak: przemoc ekonomiczna, przemoc na tle rasowym, przemoc ze względu na płeć, przemoc spowodowaną przez wojny, korupcję, instytucje, przemoc spowodowaną przez kapitalistyczną chciwość i wiele innych. Każdy kraj czy miejscowość wybierała i dodawała kolejne formy przemocy, które były dla lokalnej społeczności najważniejsze. Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc rządzę swoim ciałem, a wspólny taniec wyzwala energię.

 

Polska akcja odbywa się pod hasłem Nazywam się Miliard, by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy. Pierwszego roku do akcji przyłączyło się 17 miejscowości, a w 2018 roku tańczyło i protestowało niemal 100! Za każdym razem poruszamy trudny, zamieciony pod dywan problem związany z przemocą wobec kobiet i/lub dziewcząt.
 

Źródło: dzierzoniow.plWróć
dodaj komentarz | Komentarze: