Światowy Dzień bez Tytoniu obchodzony jest każdego roku 31 maja - w tym dniu WHO stara się zwrócić uwagę opinii publicznej na kwestie zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu, koncentrując się za każdym razem na wybranym aspekcie tego złożonego problemu. Światowy Dzień bez Tytoniu został ustanowiony ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych oraz pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi paleniem papierosów.
W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia skupia się na temacie: „Potrzebujemy żywności, nie tytoniu” - grunty, które dotychczas są przeznaczane pod uprawę tytoniu, można użyć korzystniej, by osiągnąć kolejny cel ONZ: „0 głodu na świecie”.
Kampania WHO na rok 2023 zakłada przekonanie rolników uprawiających tytoń do zmiany upraw na żywnościowe.
WHO informuje, że:
Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. W Polsce w wyniku chorób wywołanych paleniem tytoniu każdego dnia umiera 200 osób! Bank Światowy szacuje, że w Polsce koszt leczenia chorób wywoływanych dymem tytoniowym to 15 % całkowitych wydatków na leczenie.
Palacze są szczególnie narażeni m.in. na:
Palenie tytoniu nie tylko naraża na utratę zdrowia, ale i pogarsza wygląd skóry. Wcześniej występują zmarszczki, opóźnia się gojenie ran. Palenie zaostrza stan wielu schorzeń skóry (np. trądzik oraz łuszczycę), dermatolodzy mówią o „tytoniowej twarzy”. Palenie papierosów jest powodem przebarwień zębów, żółtych palców i nieświeżego oddechu.
Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w XX wieku z powodu palenia tytoniu zmarło 100 mln ludzi. Obecnie każdego roku liczba zgonów odtytoniowych na świecie przekracza 5 milionów.
Rzucając palenie absolutnie niczego się nie traci, można tylko zyskać. Nagrodą jest lepsza kondycja fizyczna, rzadsze infekcje dróg oddechowych, brak porannego kaszlu. Oddala się perspektywa wielu chorób, które są następstwem palenia tytoniu. Najważniejsza jest motywacja. Trzeba uświadomić sobie, że chociaż nie jest to łatwe możliwy jest sukces. Nie wolno zrażać się chwilowym niepowodzeniem, nie wolno rezygnować i poddawać się. Warto skorzystać z pomocy specjalistów.
Źródło: gluszyca.pl
24 stycznia br. będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji w ramach działań Mobilnego Punktu Informacyjnego na temat wsparcia ze środków UE. Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Jeleniej Górze oddeleguje pracownika na dyżur w siedzibie Urzędu Miejskiego w Boguszowie-Gorcach.
czytaj więcejNa terenie województwa dolnośląskiego rusza projekt skierowany do imigrantów z Ukrainy od 30 roku życia pozostających bez zatrudnienia. Wsparcie, jakie mogą otrzymać, to m.in. indywidualne doradztwo, grupowe i indywidualne szkolenia i kursy czy staże zawodowe.
czytaj więcejJak Brexit może wpłynąć na europejskie przedsiębiorstwa? A jaki związek ma z małymi firmami, które świadczą usługi na terenie kraju? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi podczas webinaru organizowanego przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną „INVEST-PARK” wraz z J. Dauman Finance, Global24 oraz CASH BACK POLSKA. "JAK WYGRAĆ BREXIT" odbędzie się 18 stycznia 2023 r. o godzinie 10:00 (przewidywany czas trwania to 2 godziny).
czytaj więcejPowstała strona internetowa poświęcona Dzierżoniowskim Żydom. To archiwalny zbiór wspomnień przedstawiony za pomocą nagrań audio wraz z mapką i zdjęciami. Organizatorem jest Fundacja Forum Dialogu między Kulturami. Projekt współfinansowany był ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz ze środków Gminy Miejskiej Dzierżoniów.
czytaj więcej
Fundusz Sprawiedliwej Transformacji został zatwierdzony. To naprawdę wyjątkowo dobra informacja! Z Unii Europejskiej do subregionu wałbrzyskiego trafi 2,5 miliarda złotych. Są to środki dodatkowe, niewchodzące w skład tych, które trafią do całego Dolnego Śląska. To wielka szansa dla subregionu wałbrzyskiego. Liderem i twarzą projektu był Roman Szełemej, Prezydent Wałbrzycha. Wielkie gratulacje!
czytaj więcej